CEDIS - MED Centrum diagnostyki słuchu

Problem ze słuchem u dzieci i dorosłych


Problem ze słuchem u dzieci i dorosłych

Co powinno zaniepokoić rodziców?

Jak bada się słuch u małego dziecka?

Czy każdemu maluszkowi, który ma wadę słuchu, można pomóc?

Co powinno zaniepokoić rodziców?
U trzylatka niepokój powinny wzbudzić częste prośby o powtórzenie tego co się powiedziało, dopytywanie się: „co?”, siadanie blisko telewizora. Warto sprawdzić słuch, jeśli dziecko mówi gorzej niż rówieśnicy, ma niewielki zasób słów, nie rozumie poleceń, jest rozkojarzone. Dziecko szkolne, które mało informacji zapamiętuje z lekcji, robi częste błędy w wypowiedzi może również mieć problem ze słuchem.

Jak bada się słuch u małego dziecka?
Badania są nieinwazyjne i niebolesne. Jest kilka metod, w zależności od wieku malca. Przy tzw. badaniach obiektywnych nie jest potrzebna współpraca dziecka, można to wykonać w czasie snu. To np. tympanometria (pozwala na ocenę trąbki słuchowej) oraz otoemisja (sprawdza, czy ucho maluszka jest zdolne słyszeć). Gdy dziecko ma już około pięciu lat, można wykonać audiometrię w formie zabawy i określić poziom słyszenia.

Czy każdemu maluszkowi, który ma wadę słuchu, można pomóc?
W przypadku nieznacznych kłopotów spowodowanych infekcjami ich wyleczenie przynosi natychmiastową poprawę słyszenia. Przy niedosłuchach wymagających założenia aparatu słuchowego, można to zrobić nawet w przypadku niemowlęcia. Konieczne są również rehabilitacja, przeprowadzana przez logopedę. Gdy aparat słuchowy nie wystarcza, istnieje jeszcze możliwość wszczepiania implantu ślimakowego.

Dlaczego tak wiele osób starszych ma problem ze słuchem?
Ubytek słuchu przychodzi z wiekiem. Jednak w przypadku uwarunkowań genetycznych lub narażenia na hałas, problem ze słuchem może pojawić się wcześniej.

Kiedy przychodzi czas na aparat słuchowy?
Jeżeli jedno z uszu ma ubytek słuchu powyżej 40 dB i występuje pogorszenie rozumienia mowy należy wspomóc słyszenie aparatem słuchowym. Procent utraty rozumienia mowy można sprawdzić badaniem tzw. audiometrią słowną.

Czy można zapobiec niedosłuchom?
W przypadku niedosłuchów spowodowanych hałasem można na pewno od młodych lat słuchać ciszej muzyki, zrezygnować ze słuchawek wewnątrzusznych. Osoby pracujące w hałasie muszą poważnie podejść do tematu ochronników słuchu i stosować je w trakcie pracy. Infekcje uszu dotykają nie tylko dzieci, ale również osoby dorosłe, które z tym problemem powinny wybrać się do lekarza laryngologa, aby wyleczyć nawracające infekcje.

.

 

Telefony do rejestracji: 95 735 21 41 95 30 30 206

Gabinety przystosowane są dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich.

© 2010 - 2024 Cedis-med. Realizacja strony: Inaton.

Zapisz się na wizytę

REJESTRACJA
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą